Turcja czeka na trzęsienie ziemi Przedstawili plan ewakuacji Stambułu

Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców symulacje pokazały, że ich ewolucja przebiegała w zupełnie inny sposób niż procesy gwiazdotwórcze znane nam z Drogi Mlecznej. Przenoszony przez kleszcze wirus Powassan przyczynił się do śmierci osoby – był to pierwszy taki przypadek w amerykańskim stanie Maryland. Jak przekazał stanowy Departament Zdrowia, początkowe stadium choroby może przebiegać bezobjawowo, przez co łatwo je przeoczyć.

Ale nawet w tym przypadku „na krótko przed tragedią” może być jedynie bardzo niejasnym określeniem możliwego czasu wystąpienia trzęsienia ziemi. W 146 p.n.e. został zawarty związek z Republiką rzymską[potrzebny przypis]. W 196 roku cesarz Septymiusz Sewer włączył miasto do Cesarstwa. Cesarz Konstantyn I Wielki przebudował miasto i w 330 roku nadał mu nową nazwę – Konstantynopol.

  • Samo epicentrum znajdowało się wtedy w okolicy miasta Izmit położonego 80 km dalej.
  • „Główna przyczyna jest taka, że Afryka cały czas od milionów lat przybliża się do Europy, z prędkością ok. 4 cm na rok.
  • Sytuację pogorszył fakt, że trzęsienie ziemi miało miejsce wczesnym rankiem, kiedy wszyscy jeszcze spali, więc wstępna liczba zabitych i rannych wciąż rośnie.
  • Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia natomiast w Azji.

Przed tygodniem jeden z nich Naci Gorur ocenił, że rejon Morza Marmara, który zamieszkuje około 17 mln ludzi, może zostać dotknięty wstrząsami o sile od 7,2 do 7,6 stopnia w skali Richtera. Wstrząs, zlokalizowany na głębokości około dziesięciu kilometrów, miał miejsce około 170 km na wschód od Stambułu – zakomunikował USGS. Wczesne galaktyki, które zostały zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, wcale nie łamią zasad fizyki.

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Codziennie zjeżdżają się tam do pracy setki tysięcy ludzi z sąsiednich miejscowości. Intensywne opady deszczu, do jakich doszło w stolicy Kamerunu, spowodowały gwałtowną powódź i osuwiska ziemi. Zginęło co najmniej 30 osób, ale władze ostrzegają, że liczba zabitych prawdopodobnie funt działa jako lokomotywa dla rynku wzrośnie. Jak poinformował we wtorek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, w związku z trzęsieniem strażacy interweniowali aż 16 razy. Nie doszło do ewakuacji ani problemów technicznych. Zjawisko miało magnitudę 5,0 i doszło do niego w poniedziałkowy wieczór.

BBC pisze, że on “aż za dobrze wie, jakie zniszczenia może spowodować trzęsienie ziemi”. Specjaliści uważają, że najbardziej narażone są wieżowce zbudowane przed 2000 rokiem. “W Stambule są ich dziesiątki tysięcy. Skala ofiar w ludziach będzie kolosalna” – ostrzegają. W okolicach stolicy kraju, La Paz, wylała jedna z rzek, porywając ze sobą dom oraz zalewając drogi i budynki.

Rok temu profesor Hvalun Ahmet Ercan, znany ekspert od prognozowania trzęsień ziemi w Turcji, powiedział, że rok 2023 będzie dla Turcji ryzykowny pod względem trzęsień ziemi. Nazwał także Stambuł bardzo niebezpiecznym miejscem. Niestety, znaczna część prowincji turystycznych znajduje ue rozpoczyna proces ratyfikowania umowy brexit-forex się właśnie w strefie ryzyka. Na przykład najbardziej popularna wśród polskich turystów Antalya znajduje się w “żółtej” strefie, drugiej pod względem niebezpieczeństwa, tak samo jak Stambuł. Popularne kurorty jak Izmir i Mugla znajdują się niebezpiecznie blisko uskoku tektonicznego.

  • Kolejne dni będą ciepłe, a weekend w części kraju zacznie się wręcz gorąco.
  • Ozhaseki przekazał, że zostało osiągnięte “podstawowe porozumienie”.
  • W okolicach stolicy kraju, La Paz, wylała jedna z rzek, porywając ze sobą dom oraz zalewając drogi i budynki.

O tym, jak wielki kataklizm może czekać Stambuł, jest żywioł, który nawiedził Izmit w sierpniu 1999 roku. Wstrząs pozbawił wówczas życia 17 tysięcy ludzi, 44 tysiące zranił i zmiótł z powierzchni ziemi 40 tysięcy domów. Wrzesień u naszych południowych sąsiadów, podobnie jak u nas, był znacznie cieplejszy niż zwykle. Świadczą o tym opóźnione o niemal trzy tygodnie opady śniegu. Choć w Czechach zrobiło się już bardziej jesiennie, niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu do części kraju wróci gorąco.

Relacje Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji

Według raportu przygotowanego przez ratusz w Stambule wraz z naukowcami w 2021 r., wszystkie obszary miasta zostaną dotknięte trzęsieniem ziemi o sile 7,5 w skali Richtera, a zwłaszcza jego europejska część. Przewiduje się, że co piąty budynek w mieście ulegnie całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu. Trzęsienie ziemi zostało zarejestrowane w środę rano w Afganistanie. Epicentrum znajdowało się blisko miasta Herat, w rejonie, gdzie w sobotę inne trzęsienie przyczyniło się do śmierci ponad 2000 osób. Tymczasem specjaliści przewidują, że w najbliższych latach w Stambule, największym mieście Turcji, liczącym około 15 mln mieszkańców, może dojść do potężnego trzęsienia ziemi.

Strony w kategorii „Trzęsienia ziemi w Turcji”

Czujniki te należą do obserwatorium krawędzi płyt GONAF, które jest obsługiwane przez GZF wraz z turecką agencją ochrony ludności AFAD i amerykańską instytucją EARTHSCOPE. W badania zaangażowani byli również naukowcy z Uniwersytetu Stanforda (USA) oraz Ruhr University Bochum i Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Niestety, nie można przewidzieć, kiedy nastąpi kolejne duże trzęsienie ziemi – może to nastąpić jutro lub za rok. Zawsze istnieją tylko stwierdzenia prawdopodobieństwa i statystyki, więc geologowie twierdzą, że duże trzęsienie ziemi jest „spóźnione” w regionie. Stary port na Złotym Rogu służy obecnie prywatnym statkom, natomiast porty Karaköy i Eminönü są używane przez duże statki rejsowe kursujące do portów na Morzu Czarnym i Morzu Śródziemnym. Główny port przeładunkowy w Stambule znajduje się w dystrykcie Harem w okręgu Üsküdar po azjatyckiej stronie miasta.

Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu miasto bardzo szybko się rozwijało. W 513 p.n.e. miasto zostało zdobyte przez wojska perskie. Od 407 p.n.e. miasto należało do Aten, a od 405 p.n.e. do Sparty. W 227 p.n.e. po azjatyckiej stronie miasta zaczęli się osiedlać Galowie. Tureccy naukowcy, którzy wtórują swoim kolegom z całego świata, są zdania, że kolejne wielkie trzęsienie ziemi nawiedzi właśnie to miasto położone na pograniczu Europy i Azji. Najtragiczniejsze w historii pomiarów sejsmicznych trzęsienie ziemi odnotowano w 1976 roku w chińskiej prowincji Tangshan.

W Stambule, jednej z największych na świecie metropolii, mieszka ponad 15 milionów ludzi. Burmistrz miasta szacuje, że jeśli doszłoby do trzęsienia ziemi na tym obszarze, nawet 90 tysiącom budynków grozi zupełne zniszczenie. W dodatku w mieście jest ponad 300 tysięcy budynków niespełniających standardów bezpieczeństwa, które mimo wszystko mają zgodę na dalsze wykorzystywanie. Wśród najbardziej narażonych budowli znajduje się wiele miejsc pracy i domów mieszkalnych.

Trzęsienie ziemi na Słowacji. Ekspert: Wstrząsy w Karpatach są normą

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału wsi Hroza wzrosła do 55 – przekazała prokuratura w obwodzie charkowskim. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zidentyfikowała dwóch braci, którzy pomogli Rosjanom dokonać tej zbrodni. Losy Mesuta Muttaliboglu to jednak nie tylko strach związany z jego przymusową wyprowadzką z zagrożonego zniszczeniem bloku w Stambule.

Z rachunków wynika, że żywioł pozostawiłby w tej sytuacji 4,5 milion mieszkańców miasta bez dachu nad głową. Każde z tych trzęsień miało na swoim koncie co najmniej ćwierć miliona ofiar śmiertelnych. Naukowcy z Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz w Kilonii w Niemczech, nie mają żadnych wątpliwości, procesy zachodzące w uskoku wskazują, że kolejne trzęsienie jest już bardzo blisko. Naprężenia, do których dochodzi w skałach, osiągają swoją największą siłę. Ich strefa przesuwa się coraz dalej na zachód, w kierunku miasta.

Naukowcy spodziewają się potężnego trzęsienia ziemi. Wskazali miejsce

Po podziale Cesarstwa rzymskiego po śmierci Teodozjusza I, stolicą Cesarstwa Wschodniorzymskiego został Konstantynopol. Za rządów cesarza Justyniana wybudowano Kościół Hagia Sofia. W 1054 roku Konstantynopol stał się centrum kościoła prawosławnego. W 1096 roku miasto odwiedzili krzyżowcy, nie czyniąc szkód. Napływali również handlarze z Wenecji i Genui – powstała wtedy dzielnica Galata. Po zdobyciu i złupieniu 13 kwietnia 1204 przez krzyżowców, w latach 1204–1261 Konstantynopol był stolicą stworzonego przez nich Cesarstwa Łacińskiego.

Jak opowiedział Jerzy Żaba z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wstrząsy sejsmiczne w Karpatach nie są niczym nadzwyczajnym, chociaż nie zawsze mają taką magnitudę, jak poniedziałkowe trzęsienie. Gubernator Stambułu powiedział, że szkoły podstawowe i średnie zostały dziś tymczasowo zawieszone z powodu trzęsienia ziemi, ale jak dotąd nie ma doniesień o zniszczeniach. Władze jednak ostrzegają, francja odbyła pierwszą rundę wyborów prezydenckich (23042017) że budynki sprzed 1999 roku mogą być narażone na zawalenie, dlatego zachęcają mieszkańców do ich opuszczenia na czas, kiedy mogą pojawić się wstrząsy wtórne. Po tym jak potężne trzęsienie ziemi nawiedziło w lutym południowo-wschodnią Turcję, zabijając 50 tys. Osób, lokalne władze Stambułu zaczęły podejmować temat potrzeby relokacji mieszkańców ponad 1,5 miliona budynków.

6 lutego w Turcji i Syrii doszło do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi. Była to najtragiczniejsza klęska żywiołowa we współczesnej historii Turcji. Wiele miejscowości w południowo-wschodnich regionach kraju zostało dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi. Straty materialne sięgnęły astronomicznych 80 miliardów dolarów. Niestety, naukowcy nie mają dobrych informacji dla turystów. Turecka gazeta “Hürriyet” opublikowała mapę niebezpiecznych sejsmicznie regionów Turcji.


Posted

in

by

Tags:

Comments

ใส่ความเห็น

อีเมลของคุณจะไม่แสดงให้คนอื่นเห็น ช่องข้อมูลจำเป็นถูกทำเครื่องหมาย *